Alapvető emberi jog vagy bűncselekmény - avagy hogyan kell (jól) meghalni? Beszélgetés dr. Karsai Dániellel
Program Információk
2023 november 7-én került megrendezésre a Szegedi Tudományegyetem Állam és Jogtudományi karának főépületében az ELSA Szeged Egyesület által szervezett beszélgetés dr. Karsai Dániel Ügyvéd Úrral, amelynek témája az életvégi döntés, azon belül is az aktív eutanázia volt. A beszélgetés moderátora dr. Pongó Tamás az SZTE ÁJTK Közjogi Intézetének adjunktusa volt, saját kérdései mellett a majdnem száz fős hallgatóságnak is lehetősége volt kérdéseket feltenni, amelyet szintén ő közvetített online formában jelenlévő dr. Karsai Dániel felé.
Ismertető: ki az a Karsai Dániel?
Karsai Dániel magyar ügyvéd, alkotmányjogász. Középiskolai tanulmányait 1991 és 1995 között a Berzsenyi Dániel Gimnáziumban folytatta. Az ELTE Jogi Karát 2001-ben végezte el, egyetemi tanulmányai után az Alkotmánybíróságon helyezkedett el. Ezt követően az Igazságügyi Minisztérium Közjogi Kodifikációs Főosztályán dolgozott, ekkor kapott lehetőséget arra, hogy egy szakmai gyakorlat keretében megismerje a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) működését. Strasbourgban állást ajánlottak a fiatal jogásznak, ezt követően négy évig dolgozott Franciaországban, több mint ezer angol és francia nyelvű EJEB-határozattervezet elkészítésében vett részt. Dr. Karsai Dánielt 2022-ben diagnosztizálták ALS-sel, mely betegség lassú bénulással, ezáltal végső stádiumában fulladásos halállal jár. A betegség az orvostudomány jelenlegi állása szerint gyógyíthatatlan. Saját ügyében az Ügyvéd Úr az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult, pere kapcsán pedig széleskörű szakmai és társadalmi vita indult meg Magyarországon.
Jogi megközelítés
Mivel a jelenlévő hallgatóság nagy része jogászhallgató volt, ezért gyorsan előtérbe kerültek az ügy különböző jogi aspektusai. Már az egyik legelső kérdés az eddig precedensekre vonatkozott, melyekből a Magyarország által az EJEB előtt is hivatkozott UK kontra Pretty ügy hasonlóságának kérdése merült fel. Ezzel kapcsolatban dr. Karsai azt a véleményt fogalmazta meg, hogy a két per alapjaiban eltérő, mivel az a common law jogterületéről származik, emellett azóta a Strasbourgi esetjog is sokat változott, ezáltal az említett eset meghaladottá vált. Ugyanezt a véleményt fogalmazta meg az Alkotmánybíróság két évtizeddel ezelőtti aktív eutanáziát ellenző határozatával kapcsolatban is.
Társadalmi támogatottság
Az Ügyvéd Úr számára az egyik legnagyobb meglepetés az volt az üggyel kapcsolatban, hogy a társadalom visszajelzései csak pozitívak voltak irányába, még azok részéről is, akik nem értenek egyet az ő álláspontjával. Az ügye egyik legfontosabb társadalmi hatásának tartja, hogy ennek kapcsán széleskörű társadalmi vita indult meg a kérdésről Magyarországon, melyben a felek empatikusan, egymást megértve beszélnek egy, az egész társadalmat érintő kérdésről. Ő személyesen is nagyon sok meghívást kap, különböző interjúkon és beszélgetéseken vesz részt, szerinte ez is mutatja azt, hogy ez ma már egyáltalán nem tabutéma, hanem a kérdés eddig nem volt a köztudatban.
Természetesen a beszélgetés során felmerült a kérdés, hogy adhat-e visszaélésre okot egy megengedőbb szabályozás. Karsai Dániel válaszában kifejtette, hogy az emberi agy jóval nagyobb súllyal veti latba egy adott kérdés kapcsán a lehetséges veszélyeket, mint az előnyöket. Mint elmondta szerinte sokkal nagyobb a pozitív hozadéka a megengedő szabályozásnak, mint az esetleges hátrányai, emellett valós példák mutatják, hogy ki lehet alakítani olyan jogi szabályozást, amely a visszaélések reális veszélyét gyakorlatilag nullára redukálja. A visszaélések kapcsán Prof. Dr. Karsai Krisztina a Bűnügyi Tudományok Intézetének intézetvezetője fűzött egy pár gondolatot a kérdéshez büntetőjogi szempontból és aggályait fejezte ki a jelenlegi szabályozás kapcsán.
De mi a helyzet a másik oldalon?
A beszélgetés során orvosi oldalról felmerült a méltóságteljes életvégi döntésnek a Hippokratészi esküvel való összeférhetősége. Karsai Dániel szerint egyrészt a másik ember felesleges szenvedéstől való megóvása nem ellenkező az orvosi eskü elveivel, másrészt azt is hozzátette, hogy természetesen csak olyan szabályozás fogadható el, amely alapján senki számára nem lehet kötelezővé tenni egy ilyen beavatkozásban való közreműködést. Mint mondta, a szabályozást úgy kell kialakítani, hogy az semmiképpen ne sérthesse az egyes orvosok szakmai, vallási nézeteit és világnézetét. Hozzátette, hogy a Magyar Orvosi Kamara elnöke ügye kapcsán teljes támogatásáról biztosította.
Nehéz jövőkép
Karsai Dániel szerint további ügyek kerülhetnek az EJEB elé a közeljövőben, amelynek legfőbb oka az, hogy bárki kerülhet olyan helyzetbe élete folyamán, amikor meg kell fontolnia az életvégi döntés kérdéskörét, ezáltal a Strasbourgi Bíróság előtt mindenkinek potenciális áldozatnak kell minősülnie. Dr. Karsai Dániel pere november 28-án lesz Strasbourgban az Emberi Jogok Európai Bírósága előtt és élőben követhető lesz az EJEB hivatalos honlapján.
Készítette: Erdei Viktor, Fazakas Vince
(forrás: wikipedia)